Ekonomi

Powell’dan ‘daha yüksek faiz’ mesajı

Fed Lideri Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne yaptığı sunumun metni yayınlandı.

Powell, enflasyonu yüzde 2 hedefine getirmek için daha uzun bir yol kat etmeleri gerektiğini belirterek, yıl sonunda faiz oranlarında bir miktar artış beklentisini yineledi.

Powell, “Yüksek enflasyonun yarattığı zorlukların farkındayız ve yüzde 2 hedefine geri dönme planına bağlı kalıyoruz. Kararlarımızı, verilere bakarak ve ekonomik aktivite üzerindeki etkisini değerlendirerek toplantı bazında alacağız.” . değerlendirmesini yaptı.

15 aylık bir dizi faiz artırımlarının ardından FOMC, geçtiğimiz haftaki toplantısında artışları yumuşatmış ve politika faizini yüzde 5-5,25 aralığında tutmuştu. Fed yetkililerinin medyan tahmini, oranın yıl sonuna kadar yüzde 5,6’ya ulaşması yönünde. Bu da 2 kat 25 baz puanlık artış olacağı anlamına geliyor.

Powell, işgücü piyasasının çok sıkı olduğunu ve daha güzel bir şekilde istikrara kavuştuğunu belirtti.

Ekonominin hane halkı ve işletmeler için kredi koşullarındaki sıkılaşma gibi olumsuz etkilerle karşı karşıya olduğunu belirten Powell, “Bu durum ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde de baskı oluşturabilir. Bu etkilerin ne kadar süreceği belirsizdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu