Haber

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’den grev açıklaması: Keşke daha yüksek maaşlar ödeyebilsek

İzmir’de Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası’na üye metro ve tramvay işçileri, toplu iş görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca greve gitti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Soyer, yaptığı açıklamada, metro ve tramvay hatlarını işleten İzmir Metro A.Ş. Türk-İş ile Demiryol-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) müzakerelerinin 27 Şubat 2023 tarihinden bu yana devam ettiğini, bu sabah saat 04.00’e kadar anlaşma sağlanamadığını, sendika ile her iki işyerinde de greve başlandığını hatırlattı. yetkili birliğin kararı.

Otobüs ve vapur seferlerinin artırıldığını, tramvay duraklarının geçici olarak otobüs durağı olarak kullanıldığını belirten Soyer, TİS görüşmelerinde uzlaşmak isteyen taraflar olduklarını ve eşit işe eşit fiyat anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

Metro ve tramvay çalışanlarına belediye şirketleri arasında en iyi şartları sunduklarını savunan Soyer, en yüksek giydirilmiş net ücrete yüzde 105 zam ile 25 bin 009 lira teklif ederken, sendika da bunun için 39 bin 685 lira talep etti. maaş.

‘EKONOMİK GERÇEKLER…’

Soyer, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Daha yüksek maaşlar vermek isterdik. Ancak hem sorumluluklarımız ve yükümlülüklerimiz hem de ekonomik gerçekler bu rakamlar çerçevesinde kalmamızı gerektiriyor. Çünkü devam eden ve yapacağımız daha çok yatırım var. Önerdiğimiz rakamlar. çalışanlarımıza Türkiye’deki birçok kamu kurumu ve özel sektör şartlarından daha yüksektir.Bu açıdan baktığımızda İzmir Türkiye’deki tek kamu çalışanlarının grevini hak etmemektedir.Mağduriyetleri hak etmediğine inanarak, Sendika yetkililerini İzmir için sağduyuya davet ediyorum.”

Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası İzmir Şube Başkanı Hamdullah Giral, grev kararını açıklarken, “Bizi bu grev kararını uygulamaya zorlayanlar, zorda kalanlar artık düşünsün. Kapımız açık. sizleri bekliyoruz.Bu saatten sonra işyerlerine kimse girmeyecek.Gün boyu buradayız.Yarışlarla,alkışlarla hep bir aradayız.İşyerlerine reklamlarımızı asıyoruz”.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu