Haber

İzinsiz yıkılan camisiz minare aslına uygun olarak yeniden yapılacak

İnşaat makineleri ile izinsiz olarak yıkılan camisiz minare, aslına uygun olarak yeniden yapılacak.

BALIKESİR – Balıkesir’in Edremit ilçesinde izinsiz yıkılan camisiz minare için Edremit Kaymakamlığı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, minarenin aslına uygun olarak yeniden yapılacağı belirtilirken, izinsiz yıkımı gerçekleştirenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekli soruşturma başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde Edremit’in Güre İlçesi Kavurmacılar Köy İçi mevkiinde bulunan ve bölgenin simge yapılarından biri olan camisiz minare izinsiz iş makineleriyle yıkıldı. Halkın tepkisi üzerine basın açıklaması yapan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, yıkımın kendilerinden habersiz yapıldığını ve gerekli yasal süreçlerin başlatıldığını belirtti.

Edremit Kaymakamlığı yazılı açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, “İlçemiz Güre Mahallesi Kavurmacılar Köy İçi mevkiinde Maliye Hazinesine ait 446 ada 1 parsel üzerinde yer alan 211 m2’lik taşınmaz 2016 yılında Cumhurbaşkanlığı adına tahsis edilmiştir. Diyanet İşleri’ne cami yapılması için.”

Yapılan açıklamada, minarenin taşıma özelliğini kaybettiğinin ve izinsiz olarak yıkıldığının bilirkişi raporuyla belirlendiği vurgulandı. 2023/79 tarih ve 2023/79 sayılı yazı ile yapı ruhsatı alınmıştır. Yapılacak taşınmazın yanındaki kitabede 1960 yılında yapıldığı belirtilen eski minarenin İnşaat Yüksek Mühendisi tarafından hazırlanan 01/06/2023 tarihli ekspertiz raporuna göre (minare taşıma özelliğini kaybetmiştir. yıkılmak üzere ve çevresi) Halk için tehlike oluşturduğu gerekçesiyle yıkımın yetkili kurumlardan izin alınmadan yapıldığı anlaşıldı.

Açıklamada, adli sürecin başlatıldığı vurgulanarak, “Yıkılan minarenin aslına uygun olarak rekonstrüksiyon (rekonstrüksiyon) tekniği ile yeniden yapılması için gerekli talimat verilmiş olup, Edremit Belediye Başkanlığımızca gerekli soruşturma başlatılmıştır. Yıkım işlemini gerçekleştiren ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu