Haber

Yozgat’ta Arpa Tarlalarında Pas Hastalığı Görüldü

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat

İç Anadolu 2015’te şiddetli yağışlar nedeniyle ekili alanlarda pas hastalığı görülmeye başladı. Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, teknik heyetiyle birlikte ekili alanlarda incelemelerde bulundu.

“GÜNEŞİN ÇOK OLMAMASI NEDENİYLE ROSS HASTALIĞI GÖRÜLDÜ”

Açıkgöz, “Baharda çok yağmur yağdı ve yağdıktan sonra güneş fazla gelmediği için pas hastalığı görüldü. Bu da mahsulü büyük sıkıntıya sokar. Bunun tek çaresi tam güneş olmalı, çünkü güneş yok.” , böyle sorunlar var” dedi Açıkgöz.

“ACİL İLAÇLARIN İMHA EDİLMESİ GEREKİYOR, PAS İLAÇLARININ İMHA Edilmesi GEREKİYOR”

Açıkgöz, çiftçinin tarlasına gidip hastalıklı bölgeleri ilaçlaması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Tarladaki alan paslı yerleri küçültmüş. Hafif güneş gelince tekrar geri getiriliyor ama ne yaparsan yap bu hastalık külfetli. Acil ilaç içilmeli, pas ilacı atılmalı ve bir destek verilmeli, vitamin, normale dönmesi için.Bir de ayçekirdeği tarlalarında.Çekirdek çıktı,iç döküldü.Hasatta tane 40 cm veya 50 cm olursa bu büyük sorun. hasat döneminde buğdayda çekirdek olacağı halde mahsulü alma şansı yoktur.Bunun ilk düşmanı pas ilacı atılırken esterdir.Ester atarak bu tohumdan kurtulmanız gerekir. Yağlı ayçekirdeği ekilen tarlalarda görüyorum nasılsa çıkmış bu yarın çiftçinin başına bela olur.Gittiğim kadarıyla özellikle arpada pas hastalığı var 25-30 köy gezdim. ve hepsinde bu hastalığı gördüm.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu