Haber

Yargıtaydan “Kiracılar yüzde 25’in üzerindeki artışları geri alabilecek şeklinde bir karar yok” açıklaması

Yargıtay Başkanlığınca, “Yargıtayın kiracıların yüzde 25’ten fazla yapılan artışları geriye dönük olarak talep edebileceğine ilişkin karar verdiği” haberlerinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Yargıtay Başkanlığından yapılan açıklamada, 3. Hukuk Dairesince verilen bir kararın kimi basın organlarında, “Kiracıların yüzde 25’ten fazla yapılan artışları geriye dönük olarak talep edebileceği” biçiminde yanlış yorumlandığını bildirildi.

Haberlerin dairenin kararıyla bir ilgisinin bulunmadığı tabir edilen açıklamada, Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin bahse ait kararının, Konya Büyükşehir Belediyesine ilişkin taşınmazın, 2013’te, 31 Aralık 2022’ye kadar ihale yordamıyla kiralanmasına ait bir belgeyle ilgili olduğu belirtildi.

Kira kontratında artış oranının, üretici fiyat endeksi ortalamasına nazaran belirlenmesi kararına 2019’da dava açan kiracının, 1 Ocak 2019’dan başlayan periyoda ait kira tespiti ile bu tarihe kadar fazladan ödenen bedelin iadesini talep ettiği söz edilen açıklamada, lokal mahkemenin, kiracının davasını kabul ederek fazladan ödenen ölçünün iadesine karar verdiği aktarıldı.

Dosyanın istinaf edilmesi üzerine Konya Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesinin, birinci derece mahkemesinin kararını kaldırarak davayı reddettiği, temyiz üzerine evrakın Yargıtaya geldiği bildirilen açıklamada, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi’nin, Konya Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesinin kararını bozduğu kaydedildi.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda kira artışına ait yer alan “bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmeme” kriterinin, 2019’da “bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmeme” olarak değiştirildiği hatırlatılan açıklamada, bozma kararında bu değişikliğe işaret edildiği vurgulandı.

Açıklamada, Yargıtayın bu kararının, yapılan değişiklik sonrası tüketici fiyat endeksine nazaran kira artışının belirlenmesine ait olduğu belirtilerek, “Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin içtihadının, konut kiralarında 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 arasında yenilenen kira dönemleri için kira artışına yüzde 25 sınır getiren 7409 sayılı kanunun 4. maddesiyle 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’na eklenen ‘Geçici Madde 1’ ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu