Ekonomi

Yakıt işareti bu gece değişecek! Dizelde indirim var

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın yoğunlaşmasıyla 96 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı 80 dolara geriledi. Petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından akaryakıt fiyatlarındaki eğilim tersine döndü. Son dönemde üst üste gelen indirimlere bir yenisi daha ekleniyor. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere mazotun litresi 1 lira 64 kuruş ucuzlayacak.

1 litre motorinin fiyatı ne kadar?

İndirimin ardından mazotun litresi İstanbul’da 36 lira 42 kuruşa, Ankara’da 37 liraya, İzmir’de 37 lira 19 kuruşa düşecek.

SEÇİMDEN SONRA FİYAT İKİ KATINA ÇIKTI

Mayıs ayında yapılan seçimler öncesinde benzinin litre fiyatı 19 lira, motorinin litre fiyatı ise 18 lira civarındaydı. OyDaha sonra akaryakıt fiyatları iki katına çıktı.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payı eklenerek KDV hariç Rafineri satış fiyatı hesaplanmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken Akdeniz-İtalya piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek ciddi fiyat değişim farkı ile gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilmektedir.

habersisli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu