Teknoloji

Twitter’a Rakip Sosyal Medya Platformu Meta’dan Geliyor

Twitter, Ekim 2022’de Elon Musk’ın eline geçtiğinden bu yana önemli tartışmalara ve yankılara maruz kalmaya devam ediyor. Ancak bir de gerçek var ki; Bugün Twitter kendi alanının tahtını kapacakRastgele rakip yok.

Yeni öğrenilen detaylara göre bu durum yakında değişebilir. Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi MoneyControl’ün aktardığı bilgilere göre Meta, Twitter, rakip olacak metin tabanlı bir sosyal medya platformu üzerinde çalışıyor.

Peki bu platform nasıl olacak?

Aktarılan detaylara göre platform, merkezi olmayan bir sosyal ağ protokolü. ‘ActivityPub’ üzerine kurulacaktır.ActivityPub, Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından popüler hale gelen ve Twitter alternatifi olarak görülen Mastodon’a da ev sahipliği yapıyor.

Platformun ‘bağımsız’ olacağı belirtilse de erişim Instagram üzerinden sağlanacak. Kullanıcılar platforma Instagram hesapları ile üye olacaklar. Platformun adı şu an için belli olmasa da Meta şimdilik kod adı ‘P92’kullanır.

Meta haberi doğruladı!

Haberin yayınlanmasından birkaç saat sonra bir Meta sözcüsü MoneyControl’e söyledi. Sözcünün açıklaması şu şekilde paylaşıldı:

“Metin tabanlı gelişmeleri paylaşmak için bağımsız, merkezi olmayan bir sosyal ağ üzerinde çalışıyoruz. Yaratıcıların ve ünlülerin ilgi alanlarıyla ilgili güncel bilgileri paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Meta’nın Twitter rakip platformu hakkında başka bir ayrıntı henüz yayınlanmadı. Platform şu anda geliştirilmekteYayınlanacağı bilinirken ne zaman yayınlanacağı ise bir bilinmezliğin ortasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu