Yaşam

Türk medeniyeti Keçiören’de ‘nefes aldı’

KEÇİÖREN’DE TÜRK MEDENİYETİ “SOLUYOR”

Keçiören Belediyesi, Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre’nin öğretilerinin türkülerle aktarıldığı “Nefes” adlı tiyatro oyununu ilçedeki Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda genç öğrencilere sundu.

Tek perdelik ve tek perdeden oluşan oyun, Tiyatro Oyuncusu Nazlı Çığa tarafından sahnelendi. Türk Halk Müziği Sanatçısı Sinan Kutlucan da tiyatronun müzikalini saz ve kelamıyla seslendirdi.

Oyunu öğrencilerle birlikte izleyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, burada yaptığı konuşmada, “Bugünün küçüğü, yarının büyüğü. Geleceğimiz, umudumuz, umudumuz, geleceğimiz gençlerdir. Devletlerin ve milletlerin geleceği çocukları ve gençleridir. Atatürk, ‘Ey Türk gençliği! “Atalarınızı ve atalarınızı tanıdıkça, büyük şeyler yapacak gücü ve gücü bulacaksınız” diyor. Yani ‘tarihinizi, geçmişinizi, medeniyetinizi öğrenin’ diyor. Bizler dünyaya medeniyet getiren, medeniyet ateşini yakan atalarımızın torunlarıyız. Bu millet dünyada hak ve hukuku da tesis etmiştir. Bugün bu hakkı koruyan değerlerimizden Hünkar Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre’nin öğretilerini ‘Nefes Al’ adlı tiyatro oyunuyla sizlere sunuyoruz. “Yüzyıllar öncesinden günümüze, kalplerden dilden dile, kalemden kaleme süzülen öğretileri, iki değerli sanatçımızın performansıyla izleyeceksiniz.” söz konusu.

İLBER ORTAYLI KEÇİÖREN’E GELİYOR

Salondaki gençlere 12 Kasım 2023 tarihinde Keçiören Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde “İlber Ortaylı ile Atatürk ve 100. Yılında Cumhuriyet” konulu bir söyleşi yapacaklarının müjdesini veren Altınok, “Kasım ayında” dedi. 12 Ağustos’ta tarihçi ve akademisyenimiz İlber Ortaylı’yı Keçiören’de ağırlayacağız. İlber hocamız bize tarihimizi, Cumhuriyetimizi ve Atatürk’ü anlatacak. Programımız Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde olacak. “Bütün gençleri bu programa bekliyoruz.” salonu” dedi.

“KAYALAR ORMAN VE GÜL BAHÇESİ OLDU”

Keçiören’e getirdikleri değerli eserlerden de bahseden Altınok, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şehrimize eserler ve hizmetler kazandırmaya devam ediyoruz. Atatürk Cumhuriyet Kulemizi gördünüz. Kulemizin 140’ıncı metresinde gençlere yönelik uzay terası ve bilim merkezi kuruyoruz. Ayrıca teknoloji merkezimiz de var. Oradan da ücretsiz hizmet alabilirsiniz. Kulemizin yüksekliği 197 metredir. Altınok, Keçiören’in çocuğudur. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Keçiören’de okudum. Memleketim Ankara Bala ama 1971 yılında buraya taşındık. İlk belediye başkanı seçildiğim yıl 1994’tü. Keçiören’in eski fotoğraflarına baktığımızda 6’dan 5’i gecekonduydu. Keçiören’i hafriyatların ve çöplüklerin atıldığı bir yerden Türkiye’nin en çağdaş ve estetik şehrine dönüştürdük. Google’a girip baktığınızda Türkiye’nin en büyük şelalesinin Tortum Şelalesi olduğu yazıyor. Tortum’un yüksekliği 48 metre, genişliği ise 24 metredir. Keçiören Şelalemizin genişliği sadece 153 metredir. Genişliğini ve uzunluğunu hesapladığınızda Türkiye’nin en büyük şelalesi Keçiören’dedir. Yani Keçiören’de çöplük ve çöplüklerin nasıl güzelleştirileceğinin bir örneğini görebilirsiniz. Kayalıklar ormana, gül bahçesine dönüştü. “Çimlerin hiç yetişmediği yerlerde artık ormanlar var.”

“21. YÜZYILI TÜRK MEDENİYETİNİN YÜZYILI YAPACAĞIZ”

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısını da kınayan Altınok, konuşmasında Türklerin birlik ve beraberliğinin değerli olduğunu şu sözlerle belirtti:

“Türk dünyasının birlik ve beraberliği çok kıymetlidir. Maalesef gördüğünüz gibi Filistin’de mazlum ve masum bir millet soykırıma uğruyor. Amerika, Avrupa hepsi medeniyet yok, insan hakları yok, demokrasi yok, adalet yok diyerek İsrail’i sonuna kadar destekliyorlar. Sivilleri öldürüyorlar, hastaneleri, camileri bombalıyorlar. Bundan 500 yıl önce Osmanlı döneminde İspanya Yahudilere soykırım yaparken yasal Yahudileri alıp topraklarımıza getiriyordu. Yasal bir mektup yazıyor ve ‘Masum ve mazlum bir canı öldürmek, tüm dünyayı öldürmektir’ diyor. Biz böyle bir milletiz. Yani 21. yüzyılı Türk medeniyetinin yüzyılı yapacaksınız. Türklerin nice yeniden doğuşları olacak. Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine sizlerle birlikte ulaşacağız. Sizi çok seviyoruz gençler. Hepinize keyifli seyirler diliyorum.”

Başkan Altınok, konuşmasının ardından Tiyatro Oyuncusu Nazlı Çığa ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Sinan Kutlucan’a çiçek takdim etti. Daha sonra gençlerle birlikte tiyatro oyununu izledi.

Gün içerisinde iki kez sahnelenen oyunun ilk oturumu öğrencilere, ikinci oturumu ise vatandaşlara açıktı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberhavza.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu