Haber

TBMM 30. Cumhurbaşkanını seçecek

ANKARA (İGFA) –Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına aday gösterilecek adaylar 6 Haziran Salı günü saat 24.00’e kadar Geçici Başkanlık Divanına bildirilecek.

Genel Kurul 7 Haziran Çarşamba günü saat 14.00’te toplanacak ve seçim yapılacak.

TBMM İçtüzüğüne göre, bir yasama döneminde Cumhurbaşkanlığı için iki seçim yapılır. Birinci seçilenin görev süresi iki yıl, ikinci dönem için seçilenlerin görev süresi üç yıldır.

TBMM’nin internet sitesinden aktarılan habere göre, Meclis Genel Kurulu’nda gizli oylamayla lider seçimi yapılacak.

İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en çok oy alan üye Başkan seçilecek.

Danışma Kurulu’nun yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın başkanlığında önümüzdeki hafta toplanması öngörülüyor.

Bu toplantıda; TBMM Başkanlık Divanı ve ihtisas kurullarının üye sayıları ile AK Parti, CHP, MHP, Yeşil Sol Parti, YETER Partisi kümelerine düşen üye sayıları belirlenecek.

Beş siyasi parti kümesi, küme sayısına göre milletvekillerinin isimlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bildirecek.

Bundan sonraki süreçte Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı ve ihtisas kurulları üyelerinin isimleri Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda okunarak milletvekillerinin oyuna sunulacak.

En yaşlı üyenin başkanlığında toplanacak komitelerde; Başkan, Başkan Yardımcısı, Katip Üye ve Sözcü’den oluşan Başkanlık Divanı’nın seçimi yapılacak.

cumayeri-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu