Haber

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zakharova: AB, ABD’nin küçük ortağı haline geldiğinin farkında değil

ABD’nin enflasyonla ilgili çaba maddesinden AB’nin rahatsızlığını değerlendiren Zaharova, şunları söyledi: “B Rossel, uzun süredir Washington için küçük ve bağımlı bir ortak haline geldiğini anlamak istemiyor. ABD’nin baskısı altında, ekonomik ve siyasi çıkarlarının aksine Rusya ile karşı karşıya gelen AB, bu rolü kabul ettiğini teyit etti. AB, Amerikalılara karşı önceliklerini formüle etmeye ve savunmaya hazır olmadığı sürece, Atlantik’in ötesindekiler de AB üyelerine değer vermeyecektir.” sözünü kullandı.

Rus diplomat, Ukrayna’ya pervasız takviyeler, elektrik fiyatlarındaki artış ve değerli sıvılaştırılmış enerji artan doğal gaz sevkiyatları ve Beyaz Saray’ın Çin karşıtı girişimleri dahil.Ayrıca AB’nin ABD ile ticari ve siyasi ilişkilerinde güçlü bir konumda olmamasının daha da zayıfladığını kaydetti.

ABD’nin AB ile ekonomi ve diğer alanlarda işbirliğine yaklaşımının, Washington’un Brüksel ile ortaklığın değiştirilemeyeceği yönündeki tüm vaatlerine rağmen açıkça tüketimci olduğunu belirten Zaharova, şöyle devam etti: Hamisi Brüksel’in alışkanlıklarını taklit ederek, aynı şekilde davranmaya çalışmak, diğer ülkelere ticaret ve yatırım için eşitsiz ve elverişsiz koşullar dayatmak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu