Haber

Nagehan Alçı Anketi Paylaştı: “Erdoğan ilk turda az farkla önde”

Nagehan Alçı, HaberTürk’teki köşe yazısında Erdoğan’ın temel tıpta Kılıçdaroğlu’nun önünde olduğunu yazdı.

Nagehan Alçı, ‘gerçek bilim adamlarının saygı duyduğu’ Panoramatr’nin 11-16 Nisan verilerini köşesine taşıdı.

Yazısında anketlerle ‘manipülasyon’ yapılabileceğini belirten Alçı, araştırmacıları karşı çıksa da Panoramatr’nin sonuçlarına güvendiğini sözlerine ekledi.

Nagehan Alçı’nın yazısından ilgili bölümler şöyle;

“11-16 Nisan tarihleri ​​arasında sizlere gerçek bilim adamlarının saygı duyduğu bir araştırma kurumu olan Panoramatr’nin verilerini vereceğim. Bu raporun araştırmacıları, muhalif ama çok objektif bir inceleme yapıyor.”

“Buldukları verilere göre seçimler keskin bir dengede ilerliyor. Bu tabloda seçimin ikinci tura kalacağı kesin görünüyor.”

“Cumhur İttifakı, Millet İttifakı’nın 7 puan önündedir. Bu tabloda Cumhur İttifakı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğu elde etmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu seçim sistemi Cumhuriyet’in yararınadır. Buna Emek ve Hürriyet İttifakı da eklenirse, Cumhur İttifakı’nın toplam muhalefet oyunu geçer.”

“Bu verilere göre 14 Mayıs’ta ilk turda Tayyip Erdoğan Kemal Kılıçdaroğlu’nu az farkla yeniyor. Tayyip Bey 40.9, Kemal Bey 40.3 ama yüzde 10’a yakın kararsız seçmen var. Muharrem İnce 6, Sinan Ogan 3.”

“Kararsızların yaklaşık yüzde 10’u dağıldığında Erdoğan ve Kılıçdaroğlu 45-45 dengesine oturuyor. Dediğim gibi Tayyip Bey ilk turda az farkla önde.”

“Tayyip Erdoğan ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu’nun az farkla önündeyken, ikinci turda Kılıçdaroğlu bu kez burnu kanamadan önde.”

“Son 20 yılda biriken Erdoğan karşıtlığı Sayın Kemal’i biraz öne çıkarıyor. Kabaca 51-49 diyebileceğimiz bir denge var. Tam sayı 51.3 Kılıçdaroğlu, 48.7 Erdoğan.”

“Ancak bu verileri detaylı olarak incelediğimde dikkatimi çeken bir detay var: Ankete katılanlar arasında üniversite mezunu oranı normal Türkiye ortalamasının üzerinde. Bu da Kılıçdaroğlu lehine bir hata payı demek. Erdoğan’ın oyu biraz daha yüksek olabilir. Bu araştırmayı yapanlar da bunu dile getiriyor.”

Nagehan Alçı’nın köşe yazısını okumak için tıklayınız…

resadiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu