Haber

MXGP Türkiye final günü

Dünya motosiklet tarihinin en değerli yarışı olan MXGP’de şampiyonların yarışı olarak bilinen MXGP TÜRKİYE, bugünkü yarışlarla sona eriyor. Sondan bir önceki yarış olmasına rağmen, çok dallı şampiyonlar bugün güçlenecek.

Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nun (FIM) en değerli organizasyonları arasında yer alan, motokrosun en güzelini belirleyen Dünya Motokros Şampiyonası’nda. (MXGP) Bugün final yarışlarıyla sona erecek. Üç sınıfta dünyadan en uygunları Türkiye’de belirlenecek.

Arjantin, İtalya, İsviçre, Portekiz, İspanya, Fransa, Letonya, Almanya, Endonezya, Çekya, Belçika, Finlandiya, İsveç, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde düzenlenen şampiyona, dünyanın 180 ülkesinde yayınlanıyor.

 

AYNI ANDA DÖRT YARIŞ YAPILIYOR

Geçen yıl şampiyonun belirlendiği MXGP TÜRKİYE’de dünya ve Avrupa klasmanında eş zamanlı dört yarış düzenlenecek:

– Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP)

– Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN)

– Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2)

– Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250)

TÜRKİYE’de düzenlenecek yarışlara aralarında Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic gibi fabrika takımlarının da bulunduğu 26 ülkeden 25’ten fazla takımla 103 yarışçının katılması bekleniyor.

 

BU YIL TOPLAM 10 TÜRK YARIŞMACI

Irmak Yıldırım, bu yıl Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda ilk kez Türkiye’den üçüncü kez piste çıkacak. Bu yıl ilk kez bir Türk MXGP’de yarışacak. Galip Alp Baysan MXGP’de Türkiye adına yarışacak. Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda ikinci yarışçımız piste çıkacak. Selin Tınaz WMX’te ikinci Türk olarak yarışacak.

Yiğit Ali Selek, Efe Kemal Hıd, Ömer Uçum, Cet Yağız Kuzu, Mehmet Emin Musaoğlu, Beytullah Gurur ve Mehmet Yiğit Kara da Avrupa Motokros Şampiyonası’nda yarışacak. Böylece Türkiye adına 10 yarışmacı, podyum mücadelesinde dünyanın en güzel insanlarıyla kıyasıya yarışacak.

 

ÜÇ SINIFTA ŞAMPİYON AFYONKARAHİSAR’A ÖZEL OLACAK

Geçen yıl şampiyonun belirlendiği MXGP’de yarışın yeni yıldızı GASGAS ile yarışan İspanyol Jorge Prado, genel klasmanda 821 puanla ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada Kawasaki yarışçısı Fransız Romain Fevbre yer alıyor. Yamaha sürücüsü İsviçreli Jeremy Seewer ise bu ikiliyi takip eden diğer yıldız sporcu. İspanyol Prado Afyonkarahisar Motor Sporları, yarışı kazanması halinde 2023 Dünya Şampiyonasını TÜRKİYE’de ilan edecek. Yine MX2’de KTM yarışçısı İtalyan Andrea Adamo 705 puanla TÜRKİYE’ye başkan olarak geliyor.

Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250) ve Dünya Kadınlar Şampiyonası’nın (WMX) şampiyonları Afyonkarahisar’da belli olacak. Avrupa Şampiyonası’nda puan avantajıyla Yamaha adına yarışan İtalyan Andrea Bonacorsi, Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda Yeni Zelanda’dan Kawasaki yarışçısı Courtney Duncan, GASGAS yarışçısı İspanyol Daniela Guillen ve diğer bir Kawasaki yarışçısı Hollandalı Lotte Van Drunen, yarışı kazanmak için açılacak. 2023 şampiyonluğu.

 

ŞAMPİYONLARIN KAZANDIĞI DÜNYANIN EN PÜRÜZSÜZ PİSTİ

Afyon Motorsporları Merkezi, MXGP yarışlarının ortasında dünyanın en güzel pistine ve en uygun padokuna sahiptir. Ünü bunlarla sınırlı olmayan MXGP TÜRKİYE’yi kazanan pilotlar, dönemi hep şampiyon tamamladı. Yarışçılar arasında oldukça popüler olan ve yarışması beklenen parkurların ortasında ilk sıralarda yer alan parkur, yarışların düzenlendiği ilk yıllardan itibaren şampiyonların kazandığı etap olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı. şampiyon belli değildi. Bu yıl ya Prado TÜRKİYE’de şampiyonluk ilan edecek ya da kazanan Febvre manevi üstünlük sağlayarak şampiyonluğu zorlayarak şampiyonluğu kazanacak, bu yıl da benzer bir durumun yaşanması bekleniyor.

 

180 ÜLKE TÜRKİYE’Yİ DAHA İYİ TANIYACAK

Dünya çapında bilinen motokros yarışlarının en değerli yarışlarından biri olarak kabul edilen MXGP TÜRKİYE, 7,3 milyar insanın yaşadığı 180 ülkede yaklaşık 3,5 milyar izleyiciye ulaşıyor. Dünyaca ünlü motokros yıldızlarının yarıştığı yarışlarda bu yıl 19 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN, 10 etaptan oluşan EMX250 podyum için ter dökecek.

 

WMX’DEKİ TÜRK KADIN YARIŞMACI SAYISI

Dünya ve Avrupa Motokros yarışlarına TÜRKİYE’den çok sayıda sporcu katılacak. 2022 TÜRKİYE Motokros Şampiyonu Selen Tınaz’ın yanı sıra son iki yıldır Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası’na katılan Irmak Yıldırım da bu yıl bayanlar klasmanında yarışacak. Avrupa yarışında yaklaşık 10 Türk yarışmacı mücadele edecek.

 

TÜRKİYE EKONOMİSİNE MİNİMUM 10 MİLYAR TL KATKI

Dünyanın en değerli motokros yarışı MXGP’nin TÜRKİYE etabı bu yıl altıncı kez düzenleniyor. MXGP TÜRKİYE sadece yarış haftasında ülke ekonomisine 5 milyar TL’nin üzerinde katkı sağladığı açıklandı. Türkiye’nin spor ekonomisi ve turizmi açısından en değerli faaliyeti konumunda olan MXGP TURKEY’in bu yıl ülke ekonomisine katkısını en az iki kat artırması bekleniyor.

 

300 MİLYON AVRO MALİYETİYLE Türkiye’NİN TANITIMI

Geçtiğimiz yıl dünyanın en doğru tanıtılan etabı ödülünü alan TÜRKİYE’nin MXGP’sinin dünya çapındaki yayınları ve haberleri, TÜRKİYE’nin tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Geçen yıl TÜRKİYE’nin tek yayınlanan haber ve reklam MXGP’sinin maliyeti 300 milyon Euro’ydu.

Cumhurbaşkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKİYE Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Spor Toto, Savunma ve Havacılık himayelerinde düzenlenen MXGP TURKEY Sanayici Sanayicileri Derneği (SASAD), TÜRKSAT, TRT SPOR, TRT SPORT YILDIZ, TÜRKİYE’de Sporun temelleri ile inşa ediliyor. Düzenleme ortakları Anlas, Blue Motor, ECC Medicine, Doğan Trend, İzeltaş, Honda, NG Afyon, Motosiklet Sanayicileri Derneği (MOTED), Özerband, Park Afyon, Volta, Wyndham Afyonkarahisar Thermal & Spa, Demirören Media Cluster, Misli.com, PowerApp. , Yeniletişim, Actamedya, DigitalServices, Anadolu Yapım.

Öte yandan şampiyonanın bilet satışları passo.com.tr üzerinden satışa sunuluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu