Haber

Kuzey Kosova’da silah ve mühimmat ele geçirildi

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, ülkenin kuzeyindeki Zveçan’da polis tarafından çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildiğini duyurdu.

Sveçla, sosyal medya hesabından Kosova polisinin ülkenin kuzeyinde Sırpların yoğunlukta yaşadığı Zveçan’da bir konuta baskın düzenlediğini paylaştı.

Kosova’nın kuzeyinin adım adım normalleşme yolunda ilerlediğini belirten Sveçla, “Bu ev, Sırp suç örgütlerine yönelik silahların toplanması ve dağıtımı için kullanılıyordu. Aralarında otomatik silahlar, fişekler, el bombaları ve patlayıcıların da bulunduğu çok sayıda silah, Şu ana kadar ele geçirilenler oldu. Güvenlik teşkilatlarının yanı sıra KFOR temsilcileri de oradaydı.” ifadelerini kullandı.

İsveç ayrıca Sırbistan tarafından finanse edilen hata örgütlerinin ve zalimlerin sığındığı ülkenin kuzeyinin yirmi yıldır yasa dışı ve alışılmadık bir düzen içinde yaşadığına dikkat çekti.

Kosova polisinin düzenlediği basın toplantısında “şimdilik” kimsenin gözaltına alınmadığı, operasyonda 4 otomatik silah, çok sayıda şarjör ve patlayıcı unsurun ele geçirildiği açıklandı.

Kuzey Kosova’da gerginlik

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların çoğunlukta olduğu Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanlarının seçilmesi, 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar tarafından protesto edildi.

Arnavut belediye liderlerini korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında çatışma çıktı, belediye binalarını koruyan KFOR askerleri ile Kosovalı Sırplar arasında çıkan çatışma sonucu 30 KFOR askeri yaralandı. 29 Mayıs.

Sırbistan, 14 Haziran’da “Sırbistan’da eylem planladıkları” gerekçesiyle iki ülkenin sınır bölgesinde Kosova polisi mensubu olduğu belirlenen üç kişiyi gözaltına alırken, Kosova polisin eylem planladığını iddia etti. Sırbistan tarafından “kaçırıldı”. Sırbistan 26 Haziran’da Kosova polisini serbest bıraktı.

Yaklaşık 10 Kosovalı Sırp, Kosova polisi tarafından farklı gerekçelerle gözaltına alınırken, Sırbistan bu kişilerin bir an önce serbest bırakılmasını talep etti.

İki ülke arasında belirli aralıklarla karşı karşıya gelen gerilimin temel nedeninin, Sırbistan’ın 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görmesi olduğu belirtiliyor.

2011 yılında AB’nin arabuluculuğunda başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında, çıkarların normalleşmesi ve sonuçta iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulunması yönünde çabalar sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu