Ekonomi

Gerisayım başladı! Türkiye’nin mega projesi kritik aşamaya giriyor

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen, 275 metreyle kemer baraj sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES’te su seviyesi yükselmeye devam ediyor.

TÜRKİYE’NİN MEGA PROJESİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Geçtiğimiz yıl 22 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle su tutmaya başlayan baraj, Yusufeli ilçe merkezi ile Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Etraflı, İşhan ve Meşecik köylerini sular altında bıraktı. Su tutma işleminin başlamasıyla birlikte baraj gölünde depolanan su miktarı artmaya devam ederken, yıl sonundan önce elektrik üretmesi planlanan barajın test çalışmalarında da sona gelindi.

EKONOMİYE YILLIK 4,1 MİLYAR KATKI BEKLENİYOR

Her biri 186 megavatlık 3 üniteden oluşan Yusufeli Barajı ve HES, toplam 558 megavat güçle yıllık 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek. Üretilen elektrikle ülke ekonomisine yıllık 4,1 milyar lira gelir sağlanması hedefleniyor. Rezervuarında 2 milyar 130 milyon metreküp su depolama hacmi bulunan Yusufeli Barajı, Çoruh Nehri üzerindeki Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarına su kaynağı olacak ve getirdiği çökeltileri tutarak taşkın riskini azaltacak. nehir kenarında önemli ölçüde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu