Ekonomi

FOMC tutanakları: Fed piyasalara güven mi verecek yoksa korku mu?

Investing.com – Fed’in bir sonraki hamlesine ilişkin yatırımcı beklentileri hızla değişirken, yatırımcılar daha net bir tablo elde etme umuduyla bu akşamki son FOMC toplantısının tutanaklarını sabırsızlıkla bekliyor.

Son Fed toplantısının 25 baz puanlık bir faiz artışıyla sonuçlandığını ve Fed’in emsal olarak Mart ayında faiz artıracağına dair güçlü göstergeler olduğunu hatırlayın. Bu, başlangıçta piyasayı Fed’in güvercin bir tavır aldığına ikna etti ve hatta yatırımcılar bu yıl bir faiz indirimi olasılığını düşünmeye başladı.

Ancak ABD verilerinin beklenenden iyi gelmesi ve bazı Fed üyelerinin şahin açıklamaları bu beklentileri tersine çevirdi ve piyasa şimdi Fed’in 22 Mart’taki bir sonraki toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına geri dönmesini bekliyor. %21 olasılıkfiyatlandırma.

Özellikle Loretta Mester ve James Bullard geçen hafta yaptıkları açıklamalarda bunu net bir şekilde ifade ettiler.

Bu nedenle, toplantı tutanakları, Mester ve Bullard’ın (bu yıl FOMC üyelerine oy vermeyenler) görüşlerinde yalnız olup olmadıklarını veya başkalarının da aynı fikirleri paylaşıp paylaşmadıklarını ortaya çıkarabilir. Fed kararları oy birliği ile alınıyor ama bazı kararlar açık farkla alınıyor. Ancak tutanaklar görüşmelerin detaylarını veriyor ve bu nedenle Fed’in daha yüksek faiz artırımlarına dönme olasılığını etkileyebilir.

Yatırımcılar, son toplantıda kaç politika yapıcının daha yüksek faiz oranlarını uygun bulduğunu ve enflasyonu kontrol altında tutmak için oranları beklenenden daha fazla artırmaları gerekip gerekmediğini öğrenmek için tutanaklara da bakacak.

Ancak birçok kişi, Fed tutanaklarının daha yüksek faiz artırımlarına yönelik beklentileri azaltacağına inanıyor.

Örneğin, Evercore ISI, Salı günü Bloomberg tarafından alıntılanan bir müşteri notunda şunları söyledi: “Tutanakların 25 baz puanlık artış için politika gerekçesini bizimkine benzer terimlerle ifade edeceğine inanıyoruz: H1 verilerinden bugüne kadarki esnek verilerin politikayı nasıl yansıttığını öğrenmek. daha yüksek oranlarda daha dirençli bir ekonomiye göre geri kalıyor.” sözünü kullandı.

Tutanaklar, yetkililerin toplantı sırasında ellerinde bulunan bilgileri nasıl yorumladıklarını da ortaya koyabilir ve o zamandan beri yayınlanan güçlü bilgileri nasıl yorumlayacaklarına dair ipuçları verebilir. Bu bağlamda, tutanaklar, FOMC üyelerinin enflasyonu düşürmek için çok az şey yapmanın risklerinin çok fazla yapmanın risklerinden daha büyük olduğunu düşündüğünü gösterirse, bir sonraki toplantıda 50 puanlık faiz artırımı olasılığı artabilir.

battalgazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu