Ekonomi

Edirne’deki Kuru Fasulye Üreticileri Zam İstedi

Edirne’deki kuru fasulye üreticisi, girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle bu yıl kuru fasulyenin kilogram satış fiyatını yüzde yüz artırdı. Üretici Tunay Aslan, “Fasulyeyi 125 liradan satmaktan çekiniyoruz ama artan maliyetler karşısında 125 lira uygun bir rakam. Belki alacak olanlar farklı düşünebilir. Akaryakıt ve gübre fiyatlarının tamamı gitti” dedi. deli.”

Geçen yıl kuru fasulyenin kilogram fiyatı 60 lira iken bu yıl üreticinin girdi maliyetlerinin artması nedeniyle kilogram satış fiyatı 125 lira olarak belirlendi. CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, dün Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Arpaç Köyü’nde kuru fasulye hasadına katıldı. Üreticilerin sorunlarını dinleyen Yazgan, fasulye üreticilerine destek verilmesi gerektiğini söyledi.

“BU ÜRÜN UCUZ OLSUN, BU ÜRÜN HERKESİN EVİNDE OLSUN”

Yazgan şunları söyledi:

“Çiftçimiz tam 4 ay gibi bir sürede ekimini tamamladı. Bugün biçiyor. Elbette biçiyor ama yürekler ağlıyor. Bugün çiftçimiz fasulye fiyatını 125 lira olarak belirledi. Tarla mutsuz, büyüyemiyor, çiftçimiz mutsuz, kazanamıyor, sanki çiftçimiz önümüzdeki yıllarda fasulye ekmeye devam edebilecek mi? Geçen yıl devletten biraz destek geldiği için köyümüzde 500 dönüm arazi ekildi. Bu yıl herhangi bir destek göremedik. Sadece fasulye almakla mı bitiyor? Bunun içinde barınma masrafları, gaz, yağ, ekmek ve su da var. Bunları üst üste koyduğumuzda bir aile demektir ” Fasulye yemenin maliyeti 300 liraya yaklaşıyor. Ben hükümete soruyorum bu insanlar nasıl beslenecek, bu çocuklar nasıl beslenecek? Bu konuda bir analiz bekliyoruz. Özellikle fasulye üreticilerimize en azından bu yıl bunu yapmadınız ama gelecek yıl destek olun ki bu ürün ucuzlasın ve bu ürün herkesin evine girsin.”

“GİDERLERİMİZ ÇOK YÜKSEK”

Yapımcı Tunay Aslan da şunları söyledi:

“Fasulyeyi 125 liradan satmakta tereddütlüyüz ama artan maliyetler karşısında 125 lira uygun bir rakam, belki alacak olanlar farklı düşünebilir. Motorin ve gübre fiyatlarının tamamı çılgına döndü. Yüzde 300-400’e ulaştı. Su fiyatları da arttı. Aslında giderimiz yüksek. Dönüm başı maliyetimiz en düşük. En az 7-8 bin liraya ulaştı. Aslında maliyeti yüksek bir çeşit bu. Fasulye emek gerektirir. En az 20 kere elden geçen bir üründür. Tarladan makineyle hasat etmekle iş bitmiyor. Artık emek evde devam edecek. Köydeki kadınlar gıdayı kullanarak topluyor. Kooperatif yöntemiyle, “Demontaj maliyeti dönüm başına bin lira, makinenin saati bin lira. Tetikleyen bin lira alıyor. Her şey parayla gelir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu