Ekonomi

Çin’in Sincan Pilot Serbest Ticaret Bölgesi faaliyete geçti

Hava fotoğrafı, Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Khorgos şehrindeki bir demiryolu limanında konteynerleri yükleyen bir vinci gösteriyor, 11 Mayıs 2023. (Fotoğraf: Hao Zhao/Xinhua)

URUMQI, 2 Kasım (Xinhua) — Sincan Pilot Serbest Ticaret Bölgesi, Çin’in kuzeybatı sınır bölgelerinde bir ilk olarak Çarşamba günü resmen faaliyete geçti.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de serbest ticaret bölgesinin açılış töreni düzenlendi. Bölgesel Hükümet Başkanı Erkin Tuniyaz, serbest ticaret bölgesinin Urumçi, Horgos ve Kaşgar’daki bölgeleri kapsayan üç bölgesi için lisans verdi.

Pilot serbest ticaret bölgesi yaklaşık 180 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor.

Tuniyaz, Sincan’ın serbest ticaret bölgesinin yüksek standartlı ve kaliteli inşaatını ilerletmek için kendi kaynaklarını, coğrafi avantajlarını ve endüstriyel temelini kullanacağını söyledi.

Serbest Ticaret Bölgesi, Sincan’ın iç ve dış pazarların “ikili dolaşımına” entegrasyonuna büyük katkı sağlayacak, Kuşak ve Yol Girişiminin ana bölgesinin gelişimini destekleyecek ve aynı zamanda Asya ile Avrupa ve Çin arasında bir “altın kanal” oluşturacak. Çin’in batıya doğru genişlemesi. Köprünün inşasında önemli rol oynaması bekleniyor.

Devlet Konseyi, yeni dönemde reformu ve açılmayı teşvik edecek önemli bir stratejik hamle olan Sincan Pilot Serbest Ticaret Bölgesi’nin kurulmasına yönelik Salı günü genel bir plan yayınladı.

Plan, Serbest Ticaret Bölgesi’ne reform açısından daha fazla özerklik vererek bölgenin diğer serbest ticaret bölgelerinden farklı yollar keşfetmesine ve Sincan’a özgü veya Sincan’ın avantajlı olduğu şubeler geliştirip genişletmesine olanak tanıyacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu