Haber

CHP Milletvekili Ayhan Barut: Emekli maaşları yoksulluk sınırının altında

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Emeklilerimizin hakkı açlık ve yoksulluk sınırının altında maaş değildir. Açıklanan zam oranlarına rağmen emeklilerin aldığı maaş yoksulluk sınırının çok altındadır. Hatta açlık sınırı en az” dedi. 6 bin lira aşağıda. Doğru mu? En düşük emekliler emeklilerdir.” “Emekli maaşlarını eşitlemeye çalışmayın. Emekli maaşlarının yıllar geçtikçe azalmasına bir çözüm bulun. Temel emekli maaşlarını kademeli bir artışla tamamlayın. Üstelik tüm emeklilere enflasyon ve ek zamlar uygulayın” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü kabine toplantısının ardından asgari emekli maaşının 10 bin liraya çıkarılacağını, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 5 oranında ek zam verileceğini duyurdu. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, TBMM’de söz alarak konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Barut’un açıklaması şöyle:

“Emeklilerimizin hakkı açlık ve yoksulluk sınırının altında bir maaş değil. Açıklanan zam oranlarına rağmen emeklilerin aldığı maaşlar yoksulluk sınırının çok gerisinde. Açlık düzeyi bile en az 6 bin liranın altında. Doğru mu? Doğru mu? Kirasını ödeyemeyen, faturasını ödeyemeyen, evine et alamayanlar, torunlarına harçlık bile veremeyen emeklilere yapılan zulmü kabul etmiyoruz. Açlık, yoksulluk ve sefalet değil. emeklilerin kaderi. Emeklileri en düşük emekli maaşıyla eşitlemeye çalışmayın. Emekli maaşlarının yıllar geçtikçe azalmasına çözüm bulun. Temel emekli maaşlarını proaktif bir artışla tamamlayın. Üstelik tüm emekliler için enflasyon ve ek zam “Emeklilerimize açlığı, sefaleti ve yoksulluğu dayatmayı bırakın. İnsani yaşam koşullarını dikkate alarak emekli maaşı artış oranlarını derhal ayarlayın.”

haberpertek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu