Haber

Beşiktaş İstinat Duvarı Davasında Yeniden Keşif Kararı

Beşiktaş’ta restoran önündeki istinat duvarının çökmesi sonucu 1 kişinin ölümü, 1 kişinin de yaralanmasıyla ilgili aralarında aşçı Somer Sivrioğlu’nun da bulunduğu 7 sanığın yargılandığı davada soruşturma yapılmasına karar verildi. yine olay yerinde.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Kazım Evirgen katılırken, diğer sanıklar Somer Sivrioğlu, Sakine Öçal ve Kadri Berk Cemal katılmadı. Duruşmada tarafların avukatları da hazır bulundu.

Sarıyer Ruhsatlı Kadastro Dairesi’nden (LİHKAB) istinat duvarının sonunu ve olay yerindeki restoranı gösteren haritanın gönderildiği duruşmada sanık Evirgen’in savunması alındı.

Evirgen, söz konusu mekanı 5 yıl önce mülk sahiplerinden kiraladığını, daha sonra ise restoran işletmesi olarak diğer sanıklara kiraladığını söyledi.

Yıkılan duvarın bu mülk sınırları içerisinde olmadığını savunan Evirgen, rastgele yapılmadığını iddia ettiği duvarın belediyenin sorumluluğunda olduğunu öne sürdü.

Müdahillerin avukatı Nisa Serin, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile LİHKAB’den alınan haritalara göre duvarın özel mülkiyet alanı içinde olmadığı yönünde bir izlenim olmasına rağmen dış bahçenin aslında belediye tarafından kullanıldığını kaydetti. istinat duvarı olarak iş görüyor.

Mahkeme heyeti, dava dosyasında yer alan LİHKAB haritası doğrultusunda 29 Ocak’ta üye hakimin katılımıyla olay yerinde yeniden keşif yapılmasına karar verdi.

Yapılan tespitin ardından heyet, istinat duvarının özel mülkiyette kalıp kalmadığının tespiti için inşaat mühendisinden harita ve bilirkişi raporu isteyerek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 21 Mayıs 2022 tarihinde Etiler İlçesi Nispetiye Caddesi üzerinde bulunan bir restoranın önündeki istinat duvarının çöktüğü belirtiliyor.

Çökme nedeniyle 1 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin ise yaralandığı belirtilen iddianamede, sanıkların bahçe duvarının çökmesi nedeniyle kişilerin ölümü veya yaralanmasını öngörebilecek durumda olmalarına rağmen devam ettikleri belirtildi. Ruhsatlandırma, bakım, yenileme, onarım veya güçlendirme işlemlerini yapmadan duvarı kullanmak.

İddianamede, sanıkların özen ve dikkat görevlerine aykırı davranışları sonucu müşteki Baha Eddin Ali Hafez Shanableh’in yaralanmasına ve Ahmad Muhammed Salem Lubbad’ın ölümüne neden olduğu belirtilirken, sanıklar Somer Sivrioğlu, Sakine Öçal, Gülay Kula, Sevinç Kula, Mehmet Levent Kula, Kazım. Evirgen ve Kadri Berk Cemal’in “kasten taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümüne veya yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu