Ekonomi

Apple’ın yapay zeka özellikleri iPhone yükseltmelerini artırmayı hedefliyor

Apple Inc. (NASDAQ:AAPL), 1 milyarı aşkın müşteriden oluşan önemli kullanıcı tabanını hedefleyerek iPhone satışlarını canlandırmak için yapay zekadan (AI) yararlanıyor. Şirket Pazartesi günü düzenlediği geliştirici konferansında, 2020’deki iPhone 12 lansmanından bu yana en önemli iPhone yükseltme döngüsüne yol açabilecek en son yapay zeka gelişmelerini açıkladı.

Sektör analistlerine göre, en az bir iPhone 15 Pro veya Pro Max gerektiren yeni yazılım, yeni satın alma dalgasını teşvik edebilir. D.A. Davidson, yeni tekliflerin, 5G özellikleriyle alıcıları cezbeden iPhone 12’den bu yana en zorlayıcı teklifler olduğunu ifade etti.

Apple, metin, görüntü ve diğer içerikleri oluşturabilen üretken bir yapay zeka olan Apple Intelligence’ı tanıttı. Gösteriler arasında yapay zeka tarafından oluşturulan özel emojiler, karikatürler ve e-posta metni geliştirmeleri yer aldı. Apple’ın dijital asistanı Siri de ChatGPT’nin yardımını sunacak şekilde güncellendi.

Ancak bazı analistler, tüketicilerin gelişmiş yapay zeka özellikleri için yeni iPhone’lar satın almak için acele etmelerine şüpheyle yaklaşıyor. Forrester’ın analistleri, güncellemelerin yeni bir takipçi çekmek için yeterli olmayabileceğini öne sürerken, Global X’ten Tejas Dessai Apple’dan daha iddialı bir AI stratejisi istedi. Duyurunun ardından Apple’ın hisseleri %2’lik bir düşüş yaşadı.

Gizlilik için cihazdaki verileri işlemek üzere tasarlanan AI yetenekleri, Eylül 15’te piyasaya sürülecek iPhone 2023 Pro ve Pro Max ile başlayarak Apple’ın en yeni akıllı telefonlarında bulunan yonga setlerini gerektiriyor. Wedbush Securities bunu bir fırsat olarak görüyor ve son dört yılda yaklaşık 270 milyon iPhone’un yükseltilmediğini tahmin ediyor. Ives, iPhone kullanıcılarının %15’inden fazlasının yeni yapay zeka özellikleri için bu sonbaharda piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 16’ya geçeceğini öngörüyor.

Bir önceki yıl 205,5 milyar dolar olan iPhone gelirinin Eylül 2023’te sona erecek mali yılda 200,6 milyar dolara düşmesine rağmen Apple, daha büyük ekranlar ve gelişmiş kameralar gibi yapay zekanın ötesindeki özelliklerle müşterileri çekmeye devam ediyor. Bununla birlikte, Oppenheimer & Co. yapay zekanın uygulamalar içinde ve arasında eylemler gerçekleştirme yeteneğinin Apple’ı tüketici yapay zeka teknolojisinde bir öncü haline getirebileceğine inanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-suruc.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu