Haber

Antalya Büyükşehir’in Çiftçilere Faydalı Böcek Desteği Devam Ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilirliği ve çevre dostu tarım için çiftçilere, yırtıcı hayvanlara ve parazitoit faydalı böceklere desteğini sürdürüyor. Tarım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz günlerde Serik’in Alımlar Köyü ve Çakış mevkiindeki nar ve narenciye bahçelerine faydalı böcek saldı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yerel kalkınma amacı doğrultusunda Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü ekiplerince yıl boyunca üretilen faydalı böcekler çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılıyor. Pestisitlere alternatif olarak geliştirilen biyolojik çaba prosedürü, pestisit kullanımının azaltılmasına ve dolayısıyla çevre ve insan sağlığına daha az zarar verilmesine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda biyolojik çaba ile işlerin kalitesi artmakta ve tüketicilere daha sağlıklı ve doğal eserler sunulmaktadır. Son olarak Büyükşehir Belediyesi ekipleri Serik ilçesine bağlı Alımlar Köyü ve Çakış mevkiindeki nar ve narenciye bahçelerine faydalı böcekleri saldı. Bu sistem sayesinde tarım alanlarında doğal istikrarın korunması ve zararlılara karşı daha aktif mücadele edilmesi amaçlanmaktadır.

 

DOĞAL ESERLER ÜRETİLECEK

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesindeki Böcek Üretim Tesisi Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Özer, yıl boyunca ürettikleri faydalı böcekleri saldıklarını belirtti.

“Faydalı böceklerle daha önce nar ve narenciye bahçelerinde kullanılan kimyasal ilaçların kullanımını azaltmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda kimyasal ürünler için harcanan girdi maliyetlerini de düşürerek çiftçilerin ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Nar bahçemizde unlu bitlerle mücadele kapsamında yırtıcı ve parazit böceklerimizi salıverdik. Bu sayede ihracat noktasında kimyasal tarım ilaçlarının kullanımından kaynaklanan kalıtım sorunlarının önüne geçilecek, doğaya ve insan sağlığına uygun eserler elde edilmiş olacaktır.

 

ÇİFTÇİLERDEN LİDER BOCEK’E TEŞEKKÜR

Çiftçi Arif Özdemir, geçen yıl faydalı böceklerin çalışmalarında katkı sağladığına değinerek, Lider Muhittin Böcek’e desteklerinden dolayı teşekkür etti. Özdemir, “Unlu bit zararlısıyla mücadele için ilaç kullanmak zorundayız. İhracat sırasında üründe pestisitler kalıntı üretiyordu ve ürünlerimiz ihracattan dönüyordu. İki yıldır büyükşehirin bize verdiği faydalı böcekleri ürünlerimizde kullanıyoruz. Böcekler et böceği yerler. Doğal ve güvenilir ürünler üretebiliriz. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten Allah razı olsun” dedi. Komşusu Hakkı Özdemir’de faydalı böcek takviyesi aldığını belirterek, takviyelerin devam etmesini istedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu