Haber

AB Komisyonu Sözcüsü: Ukrayna ve İsrail mağdur, kendilerini savunmaları gerekiyor

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu sözcülerinden Peter Stano, Ukrayna ile İsrail arasında benzerlik kurarak, her ikisinin de mağdur taraf olduğunu ve kendilerini savunmak zorunda kaldıklarını öne sürdü.

Stano, günlük basın toplantısında bir gazeteciye şu soruyu sordu: “Fransa, Belçika ve İspanya liderleri, AB’nin ortak duruşunun aksine ateşkes çağrısında bulunurken, İsrail’in saldırıları gibi söylemler varken AB neden ‘çekingen’ davranıyor? orantısız mı?” “Bu konuda sessiz kalınması” yönündeki soruyu yanıtladı.

Peter Stano: “Biz utangaç değiliz. Aslında çok ilkeliyiz. Hak, özgürlük ve ilkelerin savunulması konusunda sesimizi her zaman yükseltiriz.” söz konusu.

Sözcü şöyle devam etti:

“Gazze’de yaşananlarla Ukrayna’da yaşananlar arasında bir karşılaştırma yapmak kesinlikle anlamsız. Gazze ile Ukrayna arasındaki tek paralellik, hem Ukrayna’nın hem de İsrail’in kışkırtılmamış, arsız, yasadışı bir saldırının kurbanı olması ve kendilerini savunmaya ihtiyaç duymalarıydı. ” “İkisi arasında çizilebilecek bir diğer benzerlik ya kasıtlı yanlış bilgilendirme girişimine ya da bilgi eksikliğine dayanıyor.”

AB yönetimi, İsrail’in Gazze’de 11 binden fazla sivili öldürmesine rağmen ateşkes çağrısında bile fikir birliğine varılamadığı için eleştiriliyor.

bandirma-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu